پروگرمر ارزان قیمت F84

عنوان اصلی مقاله:F84 Programmer

منبع:chaokun.kmitl.ac.th

 

یک پروگرمر ارزان قیمت و بسیار ساده سریال برای میکروکنترلر فلش  PIC16F84 ساخت  شرکت MICROCHIP بسازید.تصویر زیر پروگرمر شخصی من برای تراشه F84 است که به کمک برنامه WPicProgV1.20 K نوشته شده توسط "نایجل" به خوبی کار کند.

 read1.gif1f84.jpg

 

مقدمه:

من سرانجام یک برنامه تحت ویندوز خوب پیدا کردم که برای  کار با هر نوع پروگرمر سریال برای PIC16F84 و ... طراحی شده است.WPicProg16v1.20 بوسیله "نایجل گودوین" نوشته شده است.قبل از اینکه پروژه های جالب F84 را تجربه کنید,این پروگرمر را بسازید.برخی از پروگرمرهای PIC می توانند میکروکنترلر را "در مدار" (In Circuit) پروگرم کنند-یعنی در میکروکنترلر بنویسند.به عنوان مثال خیلی از تراشه های PIC که شامل EEPROM هستند از این دسته اند.در هر حال ,پروگرمر F84 برای مبتدیان مناسب می باشد,ضمن اینکه خیلی ارزان و ساده است.

چکیده:

شکل 1 دیاگرام مدار پروگرمر F84 را نشان می دهد.برخی  از پین های میکرو از طریق پروگرمر به پورت موازی مثل LPT1 متصل شده اند.Vdd از طریق D2 و با منطق منفی کنترل شده است.صفر منطقی  در این پین , ترانزیستور 2N2907 را روشن کرده و 5 ولت را به پین شماره 14 اعمال می کند.به طور مشابه برای Vpp , با یک منطق  منفی D3  ترانزیستور 2N2907 را کنترل نموده و ولتاژ نزدیک به 14 ولت را به پایه MCLR اعمال می کند.همان طور که می بینید , ولتاژ برنامه ریزی Vpp از بالا رفتن ولتاژ پایه GND رگولاتور 78L09 تا 5 ولت به دست می آید."خواندن" و "نوشتن" داده ,از پین RD7 استفاده می کند.D0 بسته های سریال را می فرستد در حالی که ACK در حین عمل برنامه ریزی آن را بازخوانی می کند.D1 کلاک خروجی روند برنامه ریزی همزمان است و ورودی DC بایستی حدود 17 ولت باشد.

f84pro.jpg

شکل1-دیاگرام مدار پروگرمر F84

نرم افزار:

WPIC16.ZIP نسخه به روز شده و تحت ویندوز نرم افزار پروگرمر F84 است که توسط "نایجل گودوین" نوشته شده است.ممکن است بتوانید آخرین نسخه این برنامه را مستقیما از سایت اینترنتی او تهیه کنید.

مانند آنچه در شکل زیر می بینید, پنجره "Hardware Settings" -یعنی تنظیمات سخت افزاری- را تطبیق دهید.

set.gif

دکمه های موجود در شکل فوق می توانند برای انطباق سخت افزاری بیت دلخواه را "بنشانند" یا "پاک" کند.در ضمن,این برنامه به وسیله کمپایلر PIC C قابل فراخوانی بوده و فایل  Hex تولید شده بعد از عمل کمپایل کردن , در حافظه بافر(Buffer Memory) بار گذاشته می شود.با فشردن دکمه WRITE PIC می توانید کد Hex را در بافر تراشه بنویسید.بعدشم حالشو ببرید!

read.gif

شکل2-مثالی از استفاده از دستور READ PIC

سخت افزار پروگرمر F84 می تواند به خوبی و بدون هیچ تغییری در مدار توسط EPICWIN استفاده شود.بنابراین وقتی به برنامه ریزی PIC  های نوع دیگری  نیاز دارید ,تنها بایستی سوکت تراشه F84  را به شکلی مناسب برای PIC مورد نظرتان تغییر دهید.

epicwin.gif

/ 7 نظر / 10 بازدید
محمد

سلام . بابا دمت گرم خيلی خوب و زود آپديت می کنيد . اميدوارم همیشه باشيد . ترجمه کردن مقالات زبان اصلی هم بايد کار جالبی باشه موفق و پيروز باشيد.

محمد

سلام . آقا آپديت نمی کنی ؟

بهار

با عرض سلام من تحقیقی در مورد IC D/A باید انجام بدهم وفقط 3روز دیگر وقت دارم از شما خواهشمندم در صورت امکان اطلاعاتی در مورد مدارات کاربردی وچند نمونه از این ای سی در اختیار من قرار دهید لطفا اطلاعات به صورت فارسی باشد قبلا از کمک شما متشکرم

رضا

آدرسی که برای دانلود این نرم افزار گذاشتی اشتباست .

farzad

با تشکر از مطالب خوب ارائه شده من دانشجوی سال دو الکترونیک دانشگاه ارومیه هستم و علاقه ی شدیدی به میکرو دارم و تمام کتب در این زمینه مطالعه کردم و در عمل مدارات جواب نمیدهد بدین طریق که مدارات به طور جداگانه جواب میدهد و در ارتباط با میکرو هیچ عکس العملی نشان نمیدهد لطفا من را راهنمایی کنید و در ضمن چگونه میتوان به مقالات علمی ieee دست رسی داشت. با تشکر فرزاد رمضانی

بهنام

بانتشکر ُ برنامه دانلود نميشه ! محتاجيم به prog

پارميس

سلام واقعا ممنونم خيلی عالی بود